VIII liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

VIII Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu popularnie nazywana jako 8 lo Poznań. Ósemka jest bardzo dobrze znana dzięki klasą z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi takimi jak matematyka fizyka czy informatyka, jest tutaj również prowadzony autorski projekt Informatyczna Klasa Akademicka. Szkołą powstała za sprawą księdza Czesława Pitroskiego w 1923 roku. Przez te wszystkie lata szkoła borykała się z lokalizacją swojego budynku, zajęcia odbywały się w innych szkołach a w końcu w 2014 placówka musiała opuścić swój budynek na ul. Głogowskiej 92 i przenieść się na ul. Cegielskiego 1.

Licea Poznań są bardzo dobrze znane w rejonie wielkopolski a VIII liceum jest jednym z najbardziej znanych i obleganych szkół w okolicy. Wspomniana wcześniej klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna jest jedną z przyczyn tak licznych chętnych, którzy ubiegają się o miejsce w tej szkole, ale również pozostałe profile są bardzo oblegane ze względu na bardzo wysoki poziom nauczania. Dzięki tylu chętnych do szkoły dostają się uczniowie bardzo zdolni a VIII Liceum zmienia ich w jeszcze zdolniejszych, co przekłada się na bardzo liczne osiągnięcia w różnych olimpiadach naukowych oraz konkursach międzyszkolnych. 8 li w Poznaniu również może pochwalić się bardzo wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych co następnie wiąże się z dostaniem na wymarzone studia.

VIII lo współpracuje z Poznańskimi uczelniami np. Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Adama Mickiewicza czy też Uniwersytetem Medycznym. Wielu absolwentów tego liceum właśnie na tych uczelniach potem studiuje i zdobywa swoją wiedzę. Współprace z tymi uczelniami daje bardzo dużo placówce, ponieważ dzięki temu bardzo dużo zajęć dodatkowy może się odbywać w murach tych że uczelni co jeszcze bardzo dokształca uczniów i ich motywuje do dalszej nauki.