Studia? Praca? - Co po maturze?

Większość uczniów szkół średnich dąży do zdania matury i zapomina aby pomyśleć co dalej. Już przed podejściem do matury trzeba się zastanowić co chcemy robić ponieważ od tego bardzo dużo zależy, jakie przedmioty wybrać na maturze jak się do nich przygotować itd. Ale dzisiaj inny temat, co jak już zdamy tą maturę? Co dalej ze sobą zrobić?

Jest parę sposobów na rozwiązanie tego problemu, i wszystkie są na swój sposób dobre. Tak naprawdę nie ma złego rozwiązania ponieważ to wszystko zależy od tego co oczekujemy i jakie mamy możliwości. Możemy iść na studia dzienne, wybrać prestiżową uczelnie, oblegany kierunek i skupić się na nauce. W taki sposób mamy możliwość zdać wszystkie egzaminy bez poprawek, uzyskiwać dobre oceny i otrzymać dobrą notę na dyplomie ukończenia szkoły wyższej a następnie starać sie o pracę po dobrych studiach. Ale to jest tylko jedna z dróg i nie jest ona pisana dla każdego. Inni może przeglądali w szkole średniej wyniki na zapytanie kierunki studiów Poznań i nie znaleźli nic ciekawego w swoim rodzinnym mieście. Zaczęli szukać dalej w innych miastach na innych uczelniach i w końcu natrafili na studia w Warszawie, takie które im odpowiadają. I tu się pojawia nie raz dylemat, wyprowadzka z domu rodzinnego, trzeba się jakoś utrzymać. Można dobrze się uczyć i dostawać stypendium ale to jest możliwe dla nielicznej grupy. Większość jednak wybiera pracę, na studiach stacjonarnych można pracować w weekendy ale to może nie starczy i w dodatku możemy mieć mało czasu na naukę. Wtedy przychodzą studia niestacjonarne i normalna praca w tygodniu. Bardzo wielu studentów tak robi i pracuje od poniedziałku do piątku zdobywając doświadczenie zawodowe. Na początku pewnie jest to praca w sklepie, na magazynie czy inna nie wymagająca wykształcenia wyższego ale po zdobyciu pierwszego stopnia studiów można zacząć szukać coś w swoim zawodzie i nadal się uczyć. Wielu pracodawców teraz to docenia ponieważ wiedzą, że studia to nie wszystko, że liczyć się doświadczenie.

Losy mogą się oczywiście jeszcze inaczej potoczyć, może będziecie zmuszeni tylko pracować albo nie będziecie uważać, że studia są wam do czegokolwiek potrzebne. To wszystko zależy od was i od waszych decyzji.