Jakie wybrać przedmioty na maturze?

Pod koniec szkoły średniej każdy z uczniów staje przed wyborem przedmiotów maturalnych. Jakie wybrać aby dostać się na dobre studia? Na maturze trzeba przystąpić do następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden z przedmiotów rozszerzonych. I to jest największe pytanie każdego maturzysty, jakie przedmioty wybrać dodatkowe.

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć z jakich przedmiotów jesteśmy dobrzy, czy są to przedmioty ścisłe, czy może jednak humanistyczne. Nie ma sensu przystępować do rozszerzonej matematyki jeżeli ledwo możemy zdać naturę podstawową z tego przedmiotu. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie jakie przedmioty są punktowane w trakcie rekrutacji na studia. Jeżeli wybieramy kierunki studiów z Poznania musimy zapoznać się z przebiegiem rekrutacji i wymaganiami, wtedy wybieramy takie przedmioty, które będą się liczyły podczas rekrutacji i dadzą nam najwięcej punktów i największe szanse na dostanie się.

Maturzyści którzy próbują się dostać na Poznańskie uczelnie najczęściej zdają geografię, język angielski oraz matematyka. Język angielski jest dosyć oczywistym wyborem, w dzisiejszych czasach znajomość tego języka jest wszędzie wymagana przez co dużo osób uczy się go i wybiera go na maturze ponieważ, prawie na każdym kierunku studiów jest on wymagany i będzie kontynuowana jego nauka podczas studiów. Geografia to wybór czysto rozsądkowy, mało kto idzie potem na studia związane z geografia czy tez wykorzystują tą wiedze w życiu codziennym, ale ten przedmiot jest dosyć stosunkowo prosty do zdania i wiele uczelni również bierze go pod uwagę podczas rekrutacji. Matematyka za to jest bardzo ciekawym wyborem, jest to przedmiot, z którego najwięcej osób nie zdaje matury a również jest on jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów rozszerzonych na maturze, dlaczego? Odpowiedź jest dosyć prosta, potrzeba nam inżynierów oraz osób technicznych i z wiedzą ścisłą. Nie ma już miejsca na rynku pracy dla humanistów, teraz czas jest dla informatyków, ekonomistów, inżynierów budowlanych i tym podobnym zawodom. Coraz więcej kierunków studiów kształci w tych zawodach ponieważ uczelnie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy a maturzyści nie chcą iść na kierunek studiów po którym nie znajdą pracy.

Najważniejsze z tego wszystkiego jest to aby wybrać te przedmioty, w których się odnajdujemy oraz czujemy się dobrzy a potem sprawdzić czy podczas rekrutacji na nasz wymarzony kierunek studiów te przedmioty są brane pod uwagę i wtedy zweryfikować nasze wybory.